El Bileğinden Anjiyo

Anjiyo, damar tıkanıklıklarını tespit etmek için başvurulan ve hasta uyutulmadan yapılan bir görüntüleme yöntemidir. Atardamar, toplardamar ve kalbin içini görüntülemek için anjiyo işlemi uygulanır. Asıl amaç damarın içerisinde tıkanıklık olup olmadığının kontrol edilmesidir. Röntgen filmi tekniğiyle damarların içi görüntülenir ve buna göre damara müdahale yapılıp yapılmayacağı tespit edilir. İlk olarak bu teknik 1927 yılında denenmiş ve başarıya ulaşmıştır. 

Anjiyo işlemi kasıktan veya elden bir damar açılarak yapılır. Kasıktan yapılan ameliyat türleri hem riskli olabilir hem de hastanın normal hayatına dönmesi biraz zaman alır. Bu nedenle hastanın hayat kalitesini daha iyi hale getiren el bileğinden anjiyo görüntülemesi yapılmaktadır. Bu görüntüleme el bileğindeki bir damar içerisinden yapılır. El bileğindeki damarların deriye daha yakın olması anjiyo işleminin daha rahat yapılabilmesini sağlar.

El Bileğinden Anjiyo Nasıl Yapılır?
El bileğinden anjiyo işleminin en büyük avantajı, hastanın tam anesteziye maruz kalmamasıdır. Hasta uyanık olduğu için hekimle sohbet edebilir, sürece dahil olabilir ve genel anestezinin getirdiği olumsuzluklara maruz kalmamış olur. Anjiyo işlemine bilekten çok küçük bir damar yolu açılarak (2,3 mm) başlanır. İşlem sırasında eğer damar tıkanıklığı tespit edilirse, stent takma işlemine geçilmesi gerekir. Stent için ayrı bir seansa gerek yoktur. Anjiyo işlemi sırasında aynı damardan stent takma işlemi gerçekleştirilir.

El Bileğinden Anjiyo Sonrası
Bilekten anjiyo olan kişiler normal hayatlarına hızlı bir şekilde döner. Diyabetli hastalara ve herhangi bir kaza sonucu kolunda travma veya yaralanma oluşanlara uygulanamaz. Eskiden çok ince damarlara sahip kişilerde uygulanamazken artık ince damarlara da uygulanabilmektedir.